Skvrny a jejich odstraňování

  • Skvrny jsou zašpiněním, které v souvislosti s používáním nebo vlivem okolí pronikly na větší nebo menší povrch látky. Jinak řečeno – nechtěná hmota na nevhodném místě.
   Druh a složení skvrn jsou velmi různé. Jen zřídka skvrny jsou homogenní. Nejčastěji se jedná o směs různých složek, které je nutno odstranit pomocí vhodných čistících prostředků. Proto k odstranění jedné skvrny je nutno použít několik různých prostředků jeden po druhém. Důležité je zjištění druhu látky, z jaké skvrna vznikla a z jaké suroviny je vyrobená textilie. To umožní použití takové čistící prostředky, které odstraní skvrny, a nezničí látku.

   je nutno při tom pamatovat, že:
   - silné kyseliny ničí látky z rostlinných vláken (bavlna a len)
   - louhy, i ty slabé a zředěné, oslabují materiály ze zvířecích vláken (vlna, přírodní hedvábí)
   - horká voda a žíravá mýdla ničí vlněné materiály a materiály ze syntetických vláken;
   - oxidační prostředky (chlorid, soda) zeslabují bavlnu, len a ničí vlnu.
   - k čištění skvrn používejte rozpouštědla, bělící prostředky nebo speciální prostředky na čištění skvrn – v malém množství.
   - čistit vždy při otevřeném okně a daleko od ohně.
   - před zahájením čištění je vždy nutno zkontrolovat trvanlivost barviv.
   - k čištění acetátového vlákna není možné používat aceton, jelikož je rozpouští
   - není dovoleno míchat chemikálie. Jestliže látka byla již čištěná pomocí jednoho chemického prostředku, je nutno jí důkladně osušit a teprve pak čistit jiným prostředkem.

   Po zvolení čističe skvrn je nutno zvolit techniku odstraňování skvrn. V případě barvené látky vliv prostředku na barvivo vyzkoušejte v méně viditelných místech. Skvrny je nutno odstranit co nejdřív po jejich zjištění. Čerstvou skvrnu je možno odstranit jednodušším způsobem, jelikož látka, která způsobuje vznik skvrny nestačí proniknout do vláken ze kterých se skládá textilie. Během odstraňování skvrn jsou využívány mechanické úkony (např. vylamování, vyškrabávaní), vysoká teplota (horká žehlička), rozpouštědla (např. terpentýn, benzín), pórovité látky (např. magnézie z benzínem) a takové, které odbarvují špinící látku nebo tvořící z ní sloučeniny, které je možné odstranit jednoduchým způsobem. Po použití rozpouštědel je nutno je odstranit spolu se znečištěním. V opačném případě kolem vyčištěného místa vznikne šmouha, nebo-li tzv.  aureola. Za účelem vyhnutí se vzniku šmouh zašpiněnou látku je nutno podložit tlustým podkladem z bíle bavlněné látky nebo lnu a teprve pak pomocí tamponu z obvazové gázy, zvlhčené rozpouštědlem, odstranit skvrnu lehkým přitlačováním. Po několika přitisknutích tampon je nutno vyměnit na čistý. Stejně často je třeba vyměňovat podklad. Vzniku aureoly zamezuje také zvlhčení látky kolem skvrny pomocí vody. Po použití látek, které způsobují chemické reakce, po odstranění skvrny je nutno odstranit čistící prostředek (proplachováním ve vodě nebo neutralizaci vhodnými činidly). V opačném případě látka se zničí ihned nebo po určité době.

   Na konec několik dobrý rad, které umožňují rychle a jednoduše odstranit skvrny z našich látek.

   Pokuste se odstranit skvrny ihned po jejich vzniku.

   Použijte nasáklivý hadřík a kruhovými pohyby stírejte skvrnu směrem z venku dovnitř. Ne vtírejte.

   V případě mastných nebo mokrých skvrn nejdřív použijte savý papír a teprve potom čistou, vlhkou a jemnou houbu, která rychle pohltí skvrnu. Pak látku vyčistěte pomocí vlažné vody a neutrálního čistícího prostředku pro ruční praní, mýdlo vypláchněte čistou vodou. Otřete hadříkem a vysušte v pokojové teplotě.

   V případě zaschnutých skvrn přebytek znečištění odstraňte pomocí tupého nástroje, např. lžíce, a následně postupujte dle pokynů uvedených v bodě 3.

   Látku neroztahujte ani trhejte.

   Jestliže používáte rozpouštědlo, nanášejte je přímo na skvrnu. Použijte čistý hadřík nebo nejdřív naneste na neviditelnou část pohovky.

   Jestliže používáte čistič skvrn, odstraňte jeho zbytek pomocí čistého hadříku a měkkého kartáče, vždy ve směru vlasů.

   Nikdy nesedejte na čalouněném nábytku dokud potah není úplně suchý.

   Po vyschnutí nábytek vyčistěte pomocí vysavače nastaveného na nejnižší výkon s koncovkou určenou k čištění nábytku.